שורת הנופלים
בן 19 בנופלו
טוראי לנדאו עמנואל ז"ל

בן פניה ומשה

נולד בפולין
בכ"ז בחשוון תרפ"ט, 10/11/1928
נפל בפעילות מבצעית
בו' באדר תש"ח, 17/3/1948
במלחמת העצמאות
בשרותו בפלמ"ח, בחטיבת יפתח
הגדוד הראשון
מקום נפילה: קרית מוצקין
באזור חיפה
קורות חיים
בן פניה ומשה, נולד ביום כ"ז בחשוון תרפ"ט (10.11.1928) בווארשה, בירת פולין, והתנסה בנדודים ובסבל רב עד אותו יום בו חירף את נפשו במלחמת-ישראל. בשנת 1939 עזב את וארשה והגיע לברית-המועצות. אחרי שלוש שנות נדודים, לאחר שנותק מהוריו שאבדו, עלה לארץ בעליית "ילדי טהרן" יחד עם אחותו ב-1943.
תחילת לימודיו והתערותו בארץ היו בחוות הלימוד של "עליית-הנוער" בירושלים. משם עבר יחד עם אחותו לקיבוץ גניגר ומיד נתגלה שם כנער ברוך-כשרונות, הסתגל לתנאי הקבוצה והכה בה שרשים עמוקים. עמנואל היה גם אב מדריך, וגם אם אוהבת, לאחותו הצעירה. במהירות מפתיעה רכש לו את השפה העברית ושלט בה באופן חופשי.
הארץ החזירה לו את האמונה באדם שאבדה לו. בחבורה הקטנה של "ילדי טהרן" אשר במשק נתגלה ככוח מדריך ומכוון בענייני חברה ולאום. "אצילות-נפש ותקיפות רבה נתמזגו באופיו" - כתב אחד ממדריכיו באותה תקופה.
עם סיום לימודיו בגניגר החליט ללמוד חקלאות ועבר לבית-הספר "כדורי". עם סיום חוק לימודיו הצטרף לגרעין שהתגבש מחברי כיתתו ועבר עימהם לרמת יוחנן לשם הכשרה. בין חבריו להכשרה התבלט עד מהרה ואף השפיע עליהם בעיצוב השקפת עולמם. אולם תקופת הכשרתו לא ארכה, כי התגייס מיד עם תחילת מלחמת-העצמאות.
במארב ליד קרית מוצקין לשיירת הנשק והתחמושת שהחיש האויב לעזרת כנופיות ערביי חיפה, שיירת נשק מסוריה, שתכריע את גורל עיר הנמל, היה עמנואל בין אנשי היחידה שהסתערה על מכוניות האויב. הוא קפץ אל אחת המכוניות העמוסות נשק, כדי להוציאה משדה-הקרב ולהעביר את השלל לידי לוחמינו. בהתפוצצות שאירעה נתרסק, ביום ו' באדר ב' תש"ח (17.3.1948).
הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות ברמת יוחנן.חודש לאחר מכן, נכבשה חיפה בידי ההגנה וערבייה נכנעו. לעמנואל חלק בכיבוש זה, אם לא החלק המכריע, על שעצר את הנשק הערבי ולא הניח לו להגיע לתעודתו. על מעשה-גבורתו הוענק לו, לאחר מותו, ב"יום הצבא" בכ' בתמוז תש"ט, "אות גיבור ישראל".
ביום ד' בכסלו תשכ"ה (9.11.1964) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.

מושגים מקושרים
אות הגבורה - עמנואל לנדאו
הגדוד הראשון
הכשרת רמת-יוחנן 1947-1948
חטיבת יפתח (חטיבה 11)
פלוגה א'
תקיפת שיירת הנשק בקריית מוצקין

ספרים מקושרים:
בעוז רוחם
יזכור לילדי טהרן שנפלו במערכות ישראל ושהלכו לעולמם

סרטים מקושרים:
המסע של ילדי טהרן
ילדי טהרן - המסע לחיים

עדויות מקושרות:
פנחס זוסמן - ראיון אישי
נושאים ראשיים
מאגרי מידע
אוצר תמונות הפלמ"ח
בדיקה
מפות
ספריה
ארכיון סרטים
ארכיון עדויות
ארכיון מוצגים
לוחמים - חברים
שורת הנופלים