> גדודי הפלמ"ח
> יחידות ומבנה ארגוני > גדודי הפלמ"ח

הגדוד החמישי - גדוד "שער הגיא" (חטיבת הראל)
תקציר

במהלך דצמבר 1947 – ינואר 1948 הוקם הגדוד החמישי על בסיס אנשי הרזרבה התל אביבית של הפלמ"ח, אנשי חי"ש, מגויסים חדשים וכן מספר קטן של חברי הכשרות מגויסות.

הגדוד החמישי הוקם במהלך דצמבר 1947 - ינואר 1948, מיד לאחר החלטת האו"ם על חלוקת הארץ, על בסיס מתנדבים מ"הרזרבה" התל-אביבית של הפלמ"ח, אנשי החי"ש (חיל השדה של ה"הגנה"), מגויסים חדשים מערים ומושבות, ומתנדבים מקיבוצים ומושבים, וכן מספר קטן של חברי הכשרות תנועות הנוער החלוציות. הפלוגה הראשונה שהוקמה במסגרת הגדוד, כונתה גם "פלוגת הקו", ולמפקדה מונה נחום אריאלי. בסיסיה של פלוגה זו, שנועדה להגן על הדרך לירושלים, היו במקווה ישראל, בית הקרן הקיימת וחולדה. יתר אנשי הפלוגה תפקדו כמלווי השיירות. הכוח בחולדה, שניתן להגדירו כמחלקה מתוגברת מנה כ-60 לוחמים, החל מהשבוע הראשון של חודש דצמבר 1947. מחלקה מתוגברת בפיקודו של זומה (זלמן כהן). יתר הרזרביסטים שפעלו במקווה ישראל, בית הקק"ל וכמלווי שיירות לירושלים ולנגב הנצור - הגיעו לחולדה בראשית מרץ 1948. עד אפריל 1948, פעל הגדוד סביב הדרך מהשפלה לירושלים, בעיקר בליווי ואבטחת שיירות לירושלים הנצורה שהותקפו על ידי כנופיות ערביות, ובפעולות תגמול. פלוגה אחת חנתה בגבעת ברנר, פלוגה שניה - בגבעת השלושה, שלישית ("זהבי") - בתחנת האוטובוסים המרכזית בתל אביב ועסקה בליווי שיירות. פלוגה רביעית התמקמה בחולון ובמקווה ישראל ותפסה מאחזים לאורך כביש ירושלים (ביניהם בית הקרן הקיימת) ותקפה כפרים ערביים שפגעו בשיירות לירושלים ולנגב; בתחילת מרץ עברה הפלוגה לחולדה ופעלה בסביבה. לקראת מבצע "נחשון" הועלתה הפלוגה לקריית ענבים.

תפקידו המרכזי של הגדוד היה מלחמה על דרכי התחבורה ואבטחת הדרך היחידה לירושלים כדי שתוזרם בה אספקה חיונית - מזון, דלק, ציוד הגנתי, אנשים - לעיר הנצורה. לוחמות ולוחמי הגדוד ליוו והגנו על עשרות רבות של שיירות שהותקפו בין תל-אביב - יפו וירושלים.
בתקופה זו בוצעו פעולות התגמול על כנופיות ערביות בכפריהם, בין השאר, ביעזור, בית דגן, חולדה הערבית, בית ג'יז, קובאב, ואדי-סרר, בית נקופה והקסטל. וכן על כלי רכב ערביים שנעו באותו הכביש. מחסומים על הכביש נפרצו תחת אש. במקרים רבים נתקלו המלווים ביחידות של הצבא הבריטי העוין שאף תפסו את מעט כלי הנשק שהוסתר על ידי אנשינו.
במשך חודשיים הגנו אנשי הגדוד גם על בית הקרן הקיימת לישראל, שחלש על כביש יפו-רמלה, כנגד התקפות חוזרות ונשנות של ערבים שאף הטילו חביות נפץ אל הבניין. הבניין נהרס אך המוצב החשוב נשאר בידינו.
במהלך חודש מרץ 1948 השתתפו יחידות של הגדוד בקרב השיירה לגוש עציון (שיירת נבי-דניאל), ובקרב ההגנה על שיירת חולדה. בקרב ההגנה על הקסטל (8.4.48) נפלו 18 לוחמי הגדוד החמישי ו-21 לוחמי החי"ש הירושלמי. ב-20.4, במסגרת מבצע "הראל", הועלו כל יחידות הגדוד לירושלים על גבי משאיות. ה"שיירה הגדולה" ("שיירת הראל" או "שיירת הפיקוד") שכללה כ-300 כלי רכב, כולל את מפקדי חטיבת הראל, את דוד בן-גוריון ואת חברי הנהלת הסוכנות. השיירה הותקפה ונפגעו אנשים רבים ומכוניות רבות.
בסך הכל הצליחו להעלות לירושלים הנצורה 245 שיירות עם 3100 משאיות שהובילו כ-10,800 טון אספקה - כ- 90% מהצריכה המינימלית החיונית של העיר. במלחמת השיירות נפלו עשרות לוחמי הגדוד נפצעו רבים.
ב-21.4, החל מבצע "יבוסי" שבמסגרתו נלחם הגדוד בירושלים הנצורה, שהיתה בסכנת נפילה, בשכונותיה וסביבותיה. הפעולות החשובות, בין השאר:
- כיבוש הכפר שועפט והריסתו (23.4).
- כיבוש השכונה שייח'-ג'ראח שנעזב עקב איומי הצבא הבריטי (25.4).
- תקיפת הכוח העירקי שצר על מנזר סן-סימון וסיוע בכיבוש קטמון (30.4).
- בראשית חודש מאי פשטו שתי מחלקות על כביש ירושלים-יריחו וחבלו בו; לאחר מכן תקף הגדוד את המתחם המבוצר אוגוסטה-ויקטוריה שעל הר הזיתים, ואף שנכשל בכיבוש הוא ריתק למקום את כוחות הלגיון הערבי-ירדני ופתח את הדרך לאוניברסיטה ולבית חולים "הדסה" שעל הר הצופים. פעולות אלה הסירו למעשה את האיום הערבי על העיר מצפון.
- במחצית חודש מאי כבש הגדוד מחדש את קיבוץ רמת-רחל שנפל קודם לכן בידי כוחות מצריים, עירקיים וערבים מקומיים. כך הוסר האיום הערבי על העיר מדרום.
- ב-1.6.48 תקפה מחלקה של הגדוד החמישי, יחד עם יחידה של הגדוד הרביעי ושל החי"ש הירושלמי, את משלט הראדאר הגבוה ששלט באש על הכביש בואך ירושלים; אך המתחם לא נכבש.
- קודם לכן, במסגרת מבצע "מכבי" שנועד לפתוח את הקטע המזרחי של הכביש לירושלים, לחמו יחידות הגדוד במשך שישה ימים רצופים (8.5-14.5) על הרי שער הגיא (באב-אל-וואד) עד שכבשו את כל המשלטים החולשים על הקטע המסוכן ביותר של הכביש; והוא נפתח לתנועה.
- ב-10.6 (מבצע "יורם") תקף הגדוד החמישי את משלטי לטרון, שהוחזקו על ידי הלגיון הערבי-ירדני, וחסמו את הכביש לירושלים. המשלט המבוצר המרכזי נכבש כולו תוך לחימה עזה ואבדות רבות (18 חללים). אך מכיוון שהגדוד השלישי שאמור היה לחבור ללוחמי החמישי לא הגיע והשחר עלה, נפתחה התקפת נגד ואנשי הגדוד נאלצו לסגת. הכביש אומנם לא נפתח אך הלגיון רותק למקום, ודרך עוקפת, היא "דרך בורמה", הוכשרה לתנועה חופשית.

בהפוגה הראשונה, 11.6.-10.7 1948, ירדו להתארגנות אנשי הגדוד מאזור ירושלים למחנה ישראל שבשפלה; לראשונה לאחר כ-6 חודשים של כ-80 פעולות לחימה.

במסגרת מבצע "דני" ואחריו, בחודשים יולי-אוגוסט, השתתפו יחידות הגדוד בלחימה בבית-נובא, קטנה, אבו-לחם, חירבת-לוז, וקסלה.
לאחר מכן השתתף הגדוד במבצע "ההר" שנועד להרחיב את הפרוזדור לירושלים ולפתוח ציר נוסף לנגב. במסגרתו נכבשו מהמצרים, ב-2.10.48, בית שמש ("המשלט המשותף"),כיבוש מנזר בית ג'ימל וכפרי שפלת יהודה: זכריה, בית-נטיף, דיר-א-שייח', בית עטב, ג'רש וכפר חוסאן בדרך גוש עציון ובית לחם. כל היעדים הושגו.
במבצע "חורב" (26.12.48-6.1.49), המבצע רב המשתתפים האחרון של מלחמת העצמאות, השתתף הגדוד החמישי בכיבוש עוג'ה-אל-חפיר, שעל גבול סיני, מהצבא המצרי וגם חדר לסיני. לאחר מכן, ערב הפסקת האש, שתי פלוגות כבשו את משלטי רפיח, אך נאלצו לסגת תחת אש התקפות נגד מצריות כיוון שהגדוד המשוריין של חטיבה 8 לא הגיע לסיוע, כמתוכנן.
מיד לאחר כיבוש אילת, מרץ 1949, התפרס הגדוד החמישי לכל אורך הערבה ואבטח במשך 3 חודשים את דרך העפר היחידה לאורך גבול ממלכת ירדן.

מפקדי הגדוד היו: שאול יפה, מנחם רוסק, יששכר (ישכה) שדמי, משה (מוריס) בן דרור. ארבעה מפקדי פלוגה נפלו בקרב.

הגדוד החמישי, שהוקם בבהילות רק בפרוץ מלחמת העצמאות, היה שונה משאר גדודי הפלמ"ח בכך שהורכב מאוסף מקרי של אנשי "הרזרבה" של הפלמ"ח, כמה הכשרות ובודדים, ללא התארגנות ואימונים מוקדמים. גם למפקדים לא היתה היכרות מוקדמת עם החיילים. במהלך המלחמה הצטרפו מאות עולים חדשים, ניצולי השואה וחסרי בית, שאך זה הגיעו ארצה (הגח"ל). הם השתלבו במהירות ביחידות, למדו עברית תוך כדי לחימה ורכשו את הניסיון והרוח של הפלמ"ח.
הגדוד היה עממי באופיו שהתחשל במהלך המלחמה. בחודשי הלחימה בירושלים וסביבותיה סבלו האנשים מחוסר מזון וביגוד מתאים, מעייפות מתמדת ומשהייה ממושכת תחת אש. אולם הם שהצילו את ירושלים. אמר בני מרשק, קצין התרבות החטיבתי: "בכל ההיסטוריה הצבאית לא נוצרה עוד יחידה צבאית שרוחב חזית לחימתה לא היה אלא רוחב של כביש, ומידת רוחב זו היא שקבעה את גורל המדינה". וזכורה הפקודה של המפקד שמעון אלפסי בקרב הקסטל לפני נפילתו: "טוראים לסגת, מפקדים נשארים לחפות".
בקרבות הרבים והקשים, כ-100, נשחק הגדוד והותש עד מאד. כ-120 לוחמים נפלו בקרבות ורבים יותר נפצעו. אמר יגאל אלון, מפקד הפלמ"ח באותה העת: "דמם של גדודי 'הראל' הוקז יותר משל כל גדוד אחר בפלמ"ח, והם התנסו בגוף וברוח, בתלאות ובסבל שיחידות מעטות בארץ ידעו כמותם".מידע נוסף

מושגים מקושרים
הקרבות לכיבוש הקסטל
כיבוש קטמון (קרב סן-סימון)
כיבוש שייח' ג'ראח
מבצע דני
מבצע ההר
מבצע חורב (לא רלוונטי)
מבצע יבוסי
מבצע יורם
מבצע מכבי (שלב א')
מבצע מכבי (שלב ב')
מבצע נחשון
מלווי השיירות - "זהבי" וה"פורמנים"
קרבות לטרון
קרבות מתחם הרדאר
קרבות רמת רחל
שיירת חולדה

ספרים מקושרים:
Military Brief No. 9
South Africa's 800
אבני דרך - סיורים בעקבות יצחק רבין
אורי ארליך - לזכרו
אלבום הכשרת הצופים ו'
אריה שלנו
בנתיב ההשרדות והתקומה
בת שבע (ים) הזמר הוא לך
בת שבעים - "הזמר הוא לך"
דרך אש, הגדוד החמישי של הפלמ"ח במלחמת העצמאות
הגשמת דרך חיים
הדרך לירושלים; גלאב פשה, ארץ ישראל והיהודים
החרדים במלחמת העצמאות
היועצת
הכשרת הצופים ו' במלחמת העצמאות
המסלול: חולדה, דרך בורמה, הקסטל, גבעת הרדאר-קריית ענבים
המערכה במבואות ירושלים
המערכה על הדרך לירושלים - הרצאה
הנתיב החדש ("דרך בורמה")
הקרב על רמת רחל במלחמת העצמאות
הראל תש"ח, בעקבות לוחמים
הראל, חטיבת פלמ"ח-הראל במערכה על ירושלים, תש"ח
זיוי צפרירי
חברים מספרים על ג'ימי
חוברת פלמ"ח הראל מספר 2
חורט בזיכרון - לוחם, שורד, מנציח
חטיבת "פלמ"ח-הראל" בלחימה במרחב ירושלים במלחמת העצמאות
חטיבת הראל - יומן מערכה
חפצתי בחיים
ימיי בפלמ"ח; סיפורו של אלי ביאזי
ירושלים - עיונים במערכה על העיר במלחמת העצמאות
לזכרם - פלח בן-ציון וארביב אבישי
לחימה וגבורה יהודית [מבחר מונחי יסוד]
לטרון - המערכה על הדרך לירושלים
לקסיקון כוח המגן "ההגנה"
מבצע "נחשון" אפריל 1948
מבצע חורב ואתרי רמת הנגב - 'פרויקט נגב 1948'
מגיא ההריגה לשער-הגיא
מהמפי להנסל ליוסל ארליך
מוני - סיפור חיים; 1923-2006 שמעון דותן (גולדמן)
מזמור לדוד
מכתבי תש"ח
מנחם רוסק 1920-2000; אחרי לכתו
מסע בעקבות שאול ; 1921-1977
מקראות יוסף
מתגעגע שלכם, מנחם
סיפור מהחיים
ספור חיים כתרבות
ספר הפלמ"ח, 2 כרכים
עלון עמותת דור הפלמ"ח מספר 5 - כנס הראל
עלילות גבורה - למען ירושלים
עציון, גרשון - תולדות חיים
עצמאות - אוגדן, חוברת מס' 1, השיירות לירושלים במארס 1948
עצמאות - אוגדן, עלון מספר 10: קרב עוג'ה אל חפיר - ניצנה: הדיפת המצרים מגבולות ישראל
עצמאות - אוגדן, עלון מספר 11: מאבק התחבורה במבואות תל-אביב
עצמאות - אוגדן, עלון מספר 21: ירושלים במלחמת העצמאות, מבצע קלשון
עצמאות - אוגדן, עלון מספר 28: נטילת היוזמה, קרבות הקסטל
עשר שניות באפריל, 8.4.1948; מוקדש ללוחמי הדרך לירושלים
פלוגה עלי בהר - פלוגה ח' של הפלמ"ח
פרקי עדות - שמעון דותן
פתיל החיים - רומן היסטורי
קרב הקסטל
קרב מנזר סן-סימון בשכונת קטמון
קרבות יבוסי
קרבות משלטי לטרון-רכס התותחים
רבין - צמיחתו של מנהיג
שיירות לירושלים

סרטים מקושרים:
"רציתי לעשות לך הפתעה" - מנחם רוסק
גן הראל - חנוכת אתר ההנצחה בירושלים
המחיר הוא מלא
הקרב שלא סופר
חטיבת הראל מצדיעה ליצחק רבין
טובה [עופר] שכטר - סיפור חיים
טקס אזכרה לעמנואל פוגל הי"ד
טקס השקת אלבום תנועת הצופים - גרעין ו' נען/שילר
יואב הרפז - ראיון עם "תולדות ישראל"
יוספלה - בדרך לירושלים
יצחק תנחומא - סיפור חיים
ירושלים - קרב "הראל"
כנס חטיבת הראל בירושלים, אפריל 2005
לוחמי הגח"ל והפורמנים
מבצע "ההר" (ראיון עם מנחם רוסק)
מפגש חברי הכשרת הצופים ו' (נען/קבוצת שילר)
מפגש לוחמי הראל
מפגש של וותיקי ומייסדי קיבוץ "הראל"
סיור מורשת של דור ההמשך בזירת הקרבות בהרי ירושלים
סיור מורשת של דור הפלמ"ח בהרי ירושלים
פלוגה עלי בהר - הסרט
פעולת הקסטל והמשלטים (ראיון עם מנחם רוסק - ב')
קרב אוגוסטה ויקטוריה
ראיון עם יצחק ארד [טולקה]
שיירות (ט"ז) (ראיון עם מנחם רוסק - א')
שמונים שנה לישכה שדמי

אלבומים מקושרים:
חטיבת הראל - הגדוד החמישי - 2
חטיבת הראל - הגדוד החמישי - 4

עדויות מקושרות:
"מסביב יהום הסער"
אליהו סלע [רעננה] - עדות אישית
אריה ביסטריצר - השירות בפלמ"ח
אריה קובו - סלוניקאי ולוחם פלמ"ח
בכל לילה כרו אצלנו קברים חדשים
דוד סגל - עדות אישית
דני אופיר - שירותי בפלמ"ח
הגדוד החמישי במבצע יורם
הכשלונות בנסיונות לכיבוש לטרון
הניסיון לכיבוש לטרון
הפלמ"ח וקרבות חטיבת הראל
הפריצה לעיר העתיקה
חברות בפלמ"ח - ציפי נריה
חברות בפלמ"ח: הכשרת גבעת השלושה, הגדוד החמישי, חטיבת הראל
חברות בפלמ"ח: מלוות השיירות של "זהבי"
חטיבת הראל - סיפורי לוחמים
חיסול מפקדת הלח"י בירושלים
יגאל בוטרימוביץ - על שירותי בפלמ"ח
יואב הרפז - פעילותי בפלמ"ח
יומן - רשימות לזיכרון
יוסי ארז - ראיון אישי
יוסף טבנקין - מלחמת העצמאות ג
יצחק ארד - תקופת השירות חטיבת "הראל"
יצחק גניגר - עדות אישית
כיבוש בית מחסיר
כיבוש בית נשאשיבי בירושלים
מנחם רוסק - סיפור פעילותו בפלמ"ח
מנחם רוסק - עדות אישית
משה דרור - סיפור חיים
נחום אריאלי זכרו לברכה
ניצול שואה במסלול הפלמ"ח ומלחמת העצמאות
סיפורה של תמר אהוביה
סיפורי חיים בפלמ"ח ובמלחמת העצמאות
ספורה של שיירה אחת שהייתה בדרכה לירושלים
עם ד"ר יששכר במשטרת הר-טוב
עמוס קנמון - מלחמת העצמאות שלי
קרב בית מחסיר
קרב הקסטל
שירות בפלמ"ח - דוד לוין
שרות בפלמ"ח - יהושע נבו

114 נופלים מקושרים

408 חברים מקושרים
מאגרי מידע
ראשית הפלמ"ח
מאבק בבריטים
מלחמת העצמאות
פירוק הפלמ"ח
פלמ"ח והתיישבות
מחשבה צבאית
יחידות ומבנה ארגוני
חברות בפלמ"ח
תרבות והווי
תרומת הפלמ"ח ומורשתו